reklama70590

Доктор или професор ќе му се спротивстави на Петрески


ohrid-okДиректорот на Заводот за кардиоваскуларни заболувања, доктор Никола Бакрачески и професорот Стефан Буџакоски се имињата од кои ќе се бира кандидатот за градоначалник на Охрид од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Вечер од високи министерски извори во Скопје дознава дека ова е последниот предлог со кој се стеснил кругот на кандидати со кои ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да го добие градот каде изминативе два локални избори ја губи трката со СДСМ.

Од таму пак промоцијата на кандидатот со кој ќе ја трчаат градоначалничката трка ја направија пред скоро два месеци. Актуелниот градоначалник Александар Петрески кој на престојните локални избори ќе се обиде по трет пат да седне во првата градска фотелја, е убеден во својата победа. Не стравувал од противкандидатот, но посакувал тоа да биде човек кој ќе биде негов достоен противник.
Иако веќе 8 години Петрески е првиот човек на градот се уште големите проекти кои ги вети останаа нереализирани како автобуската станица, пазарот, катната гаража, марината но затоа направил многу километри улици и тротоари, а се пофали и со уличното осветлување, изградба на канализациона мрежа како и довршувањето на колекторскиот систем. Имал опструкции од централната власт, но сега му биле потребни нови 4 години да го исполни ветеното.

Од ВМРО-ДПМНЕ се убедени дека имаат вистински човек со кого овојпат ќе го добијат градот каде два пати се поразени. Декември било идеално време затоа што според статистиките на развиените земји рејтингот на кандидатот растел во првите три месеци. Дел пак од партиското членство било револтирано токму поради ваквиот потег кој според нив повторно бил погрешен и ги водел кон пораз. Јавно не зборуваат, но велат дека некои нивни сопартијци заборавиле дека тука народот е гладен а Петрески до тогаш, како што велат на шега, ќе го нахранел. (О.С) vecer

 

ohridON

Коментари (32)Add Comment
 1 2 > 
ГРЕШКА 2
напишано од ЧЛЕН 1, декември 16, 2012
Стварно ке му биде огромна грешка на Бакрачески да ја прифати кандидатурата, ке си го изгуби рејтингот како доктор а како градоначакник само ке изгори исто како Никола, како Матлиески кој беше директор на Отекс, и да не набројувам, ова Ви се почитувани само фасади зад гнасните игри кои сакате да ги спроведете.
uzas
напишано од lele, декември 16, 2012
eve sega so soopstija kandidatot gospodin doktor koj nitu ednas ne e stapnat vo stabot na vmro-sramota,sega bas se razocaravme nie od vmro
Кажете му збогум на СДСМ
напишано од ... *** ..., декември 16, 2012
Збогум СДСМ!!!
Hm
напишано од Nekoj od nekade, декември 16, 2012
Petreski prijatele ke pagjas kako krusha!!Odlicen izbor na DPMNE,podrzka za doktorot!!!
...
напишано од ...., декември 16, 2012
Pa dobro be lujge do koga ke sedite I ke gledate kako vasite turisti I Ohrid poleka se gubat. Nemozam da se iznacudam na komentarite na Petreski koj ne stravuval od protivkadnidatot kako da za vreme na svoeto vladeenje go napravi Ohrid edna od najposakuvanite turisticki centri ili pak napravi dobra avtobuska stanica pa sega ne stravuva. Imase 8 godini da vladee I sega bez troska stram bara uste 4 a Ohrid nebil vo polosa situacija. Stramota
Greski vo kontinuitet
напишано од Ohrid, декември 16, 2012
Sega uste fali na sovetnickta lista nositel da bide Atansko pa VMRO DPMNE da dozivee debakal, a so samoto toa da dojdat ne novi tuku luge koi ginea za ovaa partija , a sega se marginalizirani od sekoja gledna tocka.Za site resenija duri ne se konsultiraat so clenstvoto i toa da dade soglasnost kako za gradonacalnik taka i za sovetnici se dotogas VMRO ke si gi gubi izborite vo Ohrid zosto i tie imaat mozok ,a ne se samo zombi za glasanje i odenje od vrata na vrata za luge koi se namesteni po necija naracka i za licno profiterstvo.
...
напишано од slave, декември 16, 2012
DPMNE si ima izgraden kandidat i sposoben kadar za Gradonacalnik na Ohrid.Toa e Dejan Panoski.Samo toj moze da bide Gradonacalnik,drugive se samo kandidatismilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gifsmilies/grin.gif
...
напишано од pero, декември 16, 2012
Bezrezevna podrska za doktorot...
КОМЕНТАРИ
напишано од ОХРИДОН, декември 16, 2012
На оваа тема, пристигнати се огромен број НАРАЧАНИ коментари. Од вкупно пристигнати 83 (осумдесет и три) ги објавуваме тие за кои мислиме дека држат до правилата за објавување....

ОХРИДОН
ВМРО - до кога со глупостите?!?
напишано од ВМРО - до кога со глупостите?!?, декември 15, 2012
http://utrinski.com.mk/?ItemID...D664815126

и

http://www.ohridnews.com/index.php?mod=1&id=19243

се кажуваат за кандидатите.

Со среќа на ПЕИ и СДСМ на овие избори во Охрид - просто не можат да изгубат.
............
напишано од ........., декември 15, 2012
ja pozdravuvam i podrzuvam odlukata donesena od vmro dpmne i mislam deka samo profesorot budzakoski moze da go pobedi aktuelniot gradonacalnik
Конечно и Охрид да се земе
напишано од Моментално немам, декември 15, 2012
Го чекам денот кога ќе почне се а најмногу го чекам моментот кога ќе се бројат гласовите, а тогаш ќе слушнам дека победил проф.Стефан Буџакоски затоа што Таков човек и му треба на Охрид, човек кој има Карактер и не може да го купи никој, тој ќе се бори да направи многу за Охрид.
VMRO
напишано од VMRO, декември 15, 2012
Citam i nemozam da svatam kako Bugakoski bil od PEI koga negovata kerka e clen na O.K na VMRO-DPMNE a za tie sto neznaat moram da vi kazam deka direkno profesorot e fklucen vo sekoja kampanja sto bila od strana na VMRO-DPMNE.
tesko nas so doluspomenatite kandidati za gradonacalnik ..
напишано од realen, декември 15, 2012
Lesno e da plivame vo bazen,na isgurno ama tesko e da plivame na otvoreno more,pomegu ajkuli....Za gradonacalnik ni e potreben bas takov covek koj ke im se spotivstavi na mnogubrojnite ajkuli vo gradov a i vo drzavava.Dosegasniov gradonacalnik plasejki im se- se pridruzi na istite a rezultatite se vidlivi, siromastija, nevabotenost, neplanski gradbi na sekoj cekor, criminal isto li uste ne….Vo posledno vreme se poveke dopiraat glasovido mene a I do site gragani od samoproglaseniot kanditat za gradonacalnik na VMRO d-r. Bakraèski .Ne veruvam deka i doktorot ke im se sprotivstavi na istite bidejki samobendisanosta I boobrazenosta ne se odliki so koi treba da se kiti idniot gradonacalnik vo gradov.
Do pesimistite
напишано од Graganin, декември 15, 2012
A slucajno A.P. da ne e reinkarnacija na Mahatma Gandi pa da trebit da ja voskresnime Majka Tereza i da mu ja donesime da go pobedit na izbori??
Vmro-Dpmne ke pobedi !
напишано од Sinisha, декември 15, 2012
Konecno dojde vreme da se stavi kraj na vladeejneto na .... Aleksandar Petreski i na mafija sto od senka ja kroi sudbinata na Ohrid,za izborot na kandidat od strana na DPMNE sigurno e dojden posle mnogubrojni anketi moe mislejne e deka profesorot e nijansa podobar izbor.Kako i da e dojde vreme i Ohrid i Ohrigani da izlezat od mrakot.
ГРЕШКА
напишано од ЧЛЕН, декември 15, 2012
Секоја чест на господата за кандидати за градоначалници но лош избор на ДПМНЕ.
Многу лоша пресметка и педпоставка имаат направено наведениве, премногу се касни, СДСМ веке има одработено премноги и се во поприлично голема предност па шансите се многу мали, за промена на постоечкиов градоначалник.
ПАЗАР
напишано од АЛЕКСАНДАР, декември 15, 2012
Aco so eden od ovie dvajca samo ke se proseta na izbori. Ova navistina se pokaza deka e dvizenje. No za kogo? Se prasuvam uste li go lazat na Gruevski?
pazrgii
напишано од ...., декември 15, 2012
Ocigledno ovie se pazaret.Grujo izgleda mu se prodade na Aco,izgleda i toj navivat za nego.E,pa dpmnevci na zdravje mu ja poklonivte pobedata na aktuelniot.
koj cie i kako do lokalna vlast
напишано од Nomche, декември 15, 2012
Citajki go tekstot a posebno komentarite, doagjame do dobri soznanija za kandidatite od VMRO. Zaklucok sekoja nedela nekoj e vo finisot i nadesta deka ke bidiovoj onoj se stesnuva postojano na edni isti. VMRO ima kadri so sopstven kredibilitet koi celi 20 godini se izborile za sopstveniot avtoritet vo Ohrid. Na gradov mu trebit domakjin covek a ne luge koi vo kontuniutet se vo kualarite na ozboruvanjata te so zemanje, te so rasturvenje .... vo sekoj slucaj kakvi konzervativci se ovie dvajca a i drugi koi apliciraa. Aco Petreski ke si zamini no toa ke se postigni dokolku se ohrabrat i drugi kandidati da apliciraat na prestojnite izbori kako nezavisni.Se slozuvam so eden pogore od komentarite za profesoro deka e od PEI na Fijata. No dokolku se dofatil do nekoja pozicija toa mora i da go proturkal na edinstven nacin poznat za ovie prostori.I sega koga nekoj ke se istrosi ( fizicki, emotivno itn) toj toa mora i da go kompenzira preku mandatot.Zatoa eden povik do onie koi si go saket Ohrid so dusa da izlezat i da im odrzat lekcija na samoproglasenite velicini.
Ohrid
напишано од Pero, декември 15, 2012
Izborot na dvajcava kandidati e rezuiltat na temelni analizi vo partijata, konsultacija so clenstvoto, anketi do graganite i dr. taka da vie sto komentirate ili ne ste zapoznaeni so realnata sostojba, ili ne dobil podrska vasiot prijatel ili ste od sdsm pa ve boli deka ohrid posle 8 god konecno ke dobie gradonacalnik kakov sto mu dolikuva, a ne ona brukana A.P.
...
напишано од Nikola, декември 15, 2012
Ova mu idit kako mnogu ne seriozno. Na poslednite nekolku izborni ciklusi profesorot rabotese protiv VMRO, covekot e za sebe i postojano se obiduva da se uvleci vo vlasta. Koga bi bil toj i Ace od drugata strana toa bi izgledalo kako eden ist i sam da e kandidat. Dvajcata se kontrolirani od ista grupacija na luge. Vo sekoj slucaj doktorot ima seriozna prednost vo odnos na dvajcata, no timot mora da bidi od visoki profesionalci so dobar krebilitet a ne da ostani so ist kabinet. Zatoa ke kazam deka na gradot mu e potreben kandidat koj sam ke se ponudi i so sopstven krebilitet a ne so partiska pomos. Ne me raduva ova so ponudata posebno sto vo Ohrid kvalitetot ovie 8 godini bese zamolcen do daske.
DPMNE
напишано од Pobeda, декември 15, 2012
kakov nokaut bre luge, koj e toj petreski?pola clenstvo go vraboti vo javnite pretprijatija,plata ne zemaat po 5 meseci, za izbori na vrabotenite im se vrsi neviden pritisok i na kraj pak pobeduva edvaj so 200-300 glasa razlika. vratete go filmot nazad koga razlikata vo glasovi sdsm-vmro bese 50-50, a ne postoese ni vmro-narodna ni dr raskolnici. epa rabotite se smenija poslednive 10 godini i ohrid stana vmrovski grad. edninstveno formiranjeto na vmro-narodna zede mnogu glasovi od dpmne, no so poslednava koalicija so sdsm mnogu clenovi ja napustaat partijata. znajme mnogu ubo zs nance izgubi-radi so e od varos i lugeto koj ne se od tamu gi pamteja izjavite za "selanite" i najveke izgubi zs se cuvstvuvase znajme kako inace ke pobedese vo prviot krug. sdsm vo ohrid se propadnata banda i vo mart konecno ke se smeni vlasta vo ohrid.
svesno kon povtoren poraz,Ima li vreme za korekcija !!!
напишано од zagrizen, декември 15, 2012
Sekoja cest za moznite dva kandidata.Odlicni vo svoite profesii NO so ogromen HENDIKEP za nas Glasacite.Kako br.1. policaec ne pominuva-ama kolku da bil dobar ,pa profesor nekoi raboti ke izlezat vo kampanja i TUS-100% poraz-za Budzakoski tolku.
Za dr.Bakraceski sekoja cest kako vrven doktor,No EDNA OGROMNA MANA koja ni Sitel ni Vecer ne ke mozat da ja popravat.Kako moze razveden covek koj familijata ja ostavil na ulica .....da misli za nasite deca + ima ogromen bagaz od zelbata Bojo Andrevski(NEGOVIOT VUJKO) kako propadnat biznismen da se vrati na golema vrata vo biznisot vo Ohrid -toa nikako nema da pominE zatoa ,da se zamislat i urgentno nov kandidat -a go ima veruvajte .Pozdrav i da ni e so sreka .
kire
напишано од kandidat, декември 15, 2012
Kako glasač na sdsm iskreno jasi mojata familija bi gi dale svoite glasovi za čovek. Koj za ohrid nesomneno donese najgolem blagodet toa e prodolzuvanje na zivotite naši...iskreno dodje vreme da mu se oddolzime doktore so tebe do pobeda..blagodarime za se što napravi za ohrigani
galiba Aco , povtorno
напишано од koko, декември 15, 2012
galiba Aco , povtorno.... , koj go poznavat bre toj Bugjakoski.... , Bakrac ne znam dali bi se nafatil?
biloj koj da se kamdidirat
напишано од ne partiski, декември 15, 2012
jas kako ne partiski opredeln nikogas nemat da glasam za petreski....zs?
zs toj e najgolemiot ...vo gradot,alce isto taka,....
ne gledate deka mafijata nego go rakovodit kako da rabotat iso da prajt da ne gi nabrojuvam sega koj se.
ako sakame site ohrigjani da imat mnogu golimi investicii ..samo vrmo dpmne da dojt na vlast zs vaka ke trpime samo zaradi petreski i negovite ...so go drset za use.
...
напишано од Vladimir, декември 15, 2012
VMRO-DPMNE so pobeda vo prv krug. Konecno prav covek za pobeda
cestitki do petreski
напишано од clen , декември 15, 2012
So ova se dokaza deka toa sto go zboruvame poveke od edna godina ke se ostvari.Pretsedatelot na O.K si ja istera svojata politika i go isturka negoviot kandidat megutoa nikako do kraj zatoa sto ocigledno e deka ovie kandidati ke izgubat vo prv krug.Centralata nema nikakov sluh za clenstvoto i za nivnite problemi i zatoa petreski pobeduva ,a toa ke se sluci i ovoj pat i tesko koga VMRO-DPMNE ke go dobie Ohrid.
propadna se
напишано од riste, декември 15, 2012
abe kakva katastrofa.smo promasuvame za gradonacalnik.ova e navistina nokaut .uste edna lekcija do grujo.nikogas nema da go dobieme ohrid
 1 2 > 

Напиши коментар
You can add your comment here

busy
reklama547x60_copy
.
whiteline
Поважни телефони
Полиција - 192 Брза помош - 194
Пожарна - 193 Евн - 263 666
Автобуска - 260 339 АМСМ - 196
Аеродром Скопје
(2) 3148 333
Аеродром Охрид
252 820
Водовод - 250 122 Комуналец - 263 325
Центар за справување со кризи - 195
Организација на потрошувачи - 252 833
Црвен крст - 273 706
whiteline
ohridon-logo-malo
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval