reklama70590

Писмo: ПИСАТЕЛОТ ДИМЧЕ МАЛЕНКО ЗА ПОЕТОТ ПРЛИЧЕВ

  Со тетка  Фросе Маленкова пред  дваесеттина години, често се сретнувавме на Градските гробишта во Охрид ,таа  крај  вечното почивалиште  од својот сопруг, писателот Димче Маленко, јас  кај моите родители. Тагата по најблиските како да не зближи повеќе од  долгогодишн ... Повеќе...

И Алче(н) над Уставен

Славчо Филипчев Не сум жител на Охрид. Но, благодарение на моите родители во Охрид, имам куќа што се состои од приземје, кат и поткровје. Во неа, бидејки сум пензионер во поодминати години, а и поради сопствениот комодитет, престојувам само во летниот период.Во изминат ... Повеќе...

ПИСМА: ПОЛИТИЧКИ МАЗОХИЗАМ

ПИСМА: ПОЛИТИЧКИ МАЗОХИЗАМЧитаќи ги дневните печатени и електронски медиуми не можам да се изначудам на големата желба за уништување на Охрид, негово девалвирање и секако уназадување. Политиката во предвечерието на изборите на големо смрди ,се одпочна со валканите популистички политички мазохиза ... Повеќе...

Да ја разбудиме нашата еко - свест! -За Охрид каков што му доликува.

Сведочејки  за едно секојдневие во кое апослутна вистина е фактот  дека  крај за ваквото битие  е во самите нас,забораваме на грижата за општеството ,на работната и животната средина. Зарем не е преголема нашата себичност?! Зарем не е преголема нашата алчност кон себесп ... Повеќе...

ПИСМО: Кога веќе и младите немаат идеи

...Како град стана досаден, затворен и изолиран, без допир со реалноста, Охрид изумира....Жалосно е што не постојат веќе морални вредности или и да постојат све е наопаку....Премногу луѓе заминуваат од нашиот град...премногу млади луѓе. Водечка сила во развојот на секо ... Повеќе...

Интригантност има во ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Охрид

Интригантност има во ОК на ВМРО-ДПМНЕ-ОхридВо принцип не коментирам во медиумите ама овој пат бев испровоциран од коментарот во текстот "Охридските поразителни состојби, и ОК на ВМРО-ДПМНЕ - Охрид" насловен со - О БО БО.   Започнува со:  "Многу интригантен текст за кој авторот најверојатно доста време има помин ... Повеќе...

ПИСМА: ДУШАТА И ЧЕСТА НЕ СЕ РЕЦИКЛИРААТ

ПИСМА: ДУШАТА И ЧЕСТА НЕ СЕ РЕЦИКЛИРААТ(Едно размислување за еколошките  состојби) Од кога постои светот има чесни и нечесни луѓе, хумани и зверови , храбри и кукавици, луѓе што гинат за вистината и идеалите, и луѓе што газат преку лешеви  за да  дојдат до позиција.  Времето минувало и ќе минува, меѓуто ... Повеќе...

ПИСМА - Историјата ни се повторува

ПИСМА - Историјата ни се повторуваМакедонци од сите делови на Македонија, денес се надвор од Македонија, и од ‘свои на своето‘ станавме ‘туѓи на туѓото‘ . Го понесовме сето она со кое не задои нашата мајка Македонија. Обременети со минатото, соочени со нова реалност во туѓа земја, Македонците во иселени ... Повеќе...

ПИСМА : "Дали регистрирањето на МПЦ во Австралија ќе биде како посебно правно лице"!?

ПИСМА : ...Дали е факт дека според Член 5 од  предлог-законот се предлага формирање на компанија сочинета само  од владиката, архиерејскиот намесник  на владиката, шест лица назначени од  страна на владиката, секретарот на  Епархијата предводена од владиката,  и заменик-претс ... Повеќе...

ПИСМА - БЕДАТА НА МАКЕДОНСКОТО НОВИНАРСТВО

ПИСМА - БЕДАТА НА МАКЕДОНСКОТО НОВИНАРСТВОЗаминувањето на новинарот Симон Илиески од Телевизијата Канал 5 и откажувањето на охридските новинари од ЗНМ, отвори многу прашања кои во изминатите две децении беа фрлани под тепих. Илиески рече дека неговото заминување од националната телевизија треба да го сватиме ка ... Повеќе...
reklama547x60_copy
whiteline
Поважни телефони
Полиција - 192 Брза помош - 194
Пожарна - 193 Евн - 263 666
Автобуска - 260 339 АМСМ - 196
Аеродром Скопје
(2) 3148 333
Аеродром Охрид
252 820
Водовод - 250 122 Комуналец - 263 325
Центар за справување со кризи - 195
Организација на потрошувачи - 252 833
Црвен крст - 273 706
whiteline
ohridon-logo-malo
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval