reklama70590

Петрески со закани кон советниците: "ќе одговарате за ова"

..после 8 години Петрески не научил што значи да се биде вистински Градоначалник..Општина Охрид има огромен новонастанат долг...зошто ЈП Билјанини извори ги дава паркинзите на приватни лица...колкави се комуналиите од изградба на зградите во Бејбунар..

sovet-ohridНа вчерашната седница на Советот на општина Охрид меѓу советничките прашања се начнаа интересни теми кои полека ја отвараат вистината за Охрид. Координаторот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ Дејан Пановски ја отвори повтроно темата за долгот на Општина охрид но овојпат изнесувајќи дека во 2005 година Општината имала долг од околу 5 милиони евра но не бил оставен долг кон приватни фирми и касата била оставена во полна состојба.Во 2008 година ,како што изнесе Пановски, Петрески од политички побуди ијавил дека го сервисирал целиот долг до состојба нула.Но, сега во 2012 година Општина Охрид има огромен новонастанат долг па прашањето упатено до Петрески беше кон кого и зошто се направени овие нови долгови ако се знае дека во Охрид нема во 8 години некоја капитална инвестиција на локалната.На оваа провокација Петрески одговори со познатите ставови дека Општината имала стари долгови , дека експропријацијата е голем проблем и дека тој ги направил спортската сала и колекторот затоа што наводно тој ги платил.

Пановски на ова во изјава одговори дека после 8 години Петрески не научил што значи да се биде вистински Градоначалник на Охрид кој не смее да лаже ,да создава конфликти и да бега од одговорност. Но тука не застана војната Петрески-Пановски. Советникот Пановски изрази сомнеж дека градењето на кружниот ток кое е во тек кај Билјанини извори Охридија содржи елементи на дивоградба затоа што не е познато дека за тоа има дозвола за градба. Петрески одговори дека ги има документите но Пановски побара да биде покажано Одобрението одма на седницата. Петрески немајќи одговор не успеа да покаже документ и ескивираше дека документот ќе го покаже за неколку дена !!!!!??? Заклучок изведете сами.

Советниците на опозицискиот ВМРО ДПМНЕ поставија прашања за куп нереализирани проекти и ветувања на Петрески. Советникот Стефаноски запраша за нереализираните ветувања во Елшани и во Рача кои чекаат асфалтирање. Советничката Буџакоска потсети на нереалзираните ветувања а асфалтирање во Радојца Новичиќ,15 Корпус и Велгошти, како и нерасчистените делови и џбунови во Билјанини извори. Советничката Дамоска запраша зошто ЈП Билјанини извори ги дава паркинзите на приватни лица и колкави се комуналиите од изградба на зградите во Бејбунар теми кои очигледно го погодија Петрески кој нервозно реагираше упатувајќи закани кон советниците со зборовите: ќе одговарате за ова. Како координатор на советниците на ВМРО ДПМНЕ возврати Пановски упатувајќи го Петрески да одговара онаму каде што го повикуваат а да не се заканува на советниците за нивните политички одлуки. Како што дознаваме во подоцнежниот тек на седницата Петрески се извинил за упатените зборови кои биле упатени како закани но не требало така да се сфатат.

До моментот до кога на седницата присуствуваше екипата на ОхридОН имаше и други искри но потоа немаме информација како поминаа точките од следната седница која беше закажана доцна попладнето.

Од сето ова постои единствен заклучок дека градоначалникот се потешко наоѓа аргуменирани одговори на советничите прашања. Битката на локалните избори во Охрид ќе биде безпоштедна и жестока но сепак битка ке биде битка на аргументи и бројки за  кои  Локалната администрација и Петрески најмалку сакаат за зборуваат.

 

ohridON

30-06-2012

Коментари (16)Add Comment
cccccc
напишано од Milena P, јули 05, 2012
Panovski i Blazeski, se slicen kov na politicari iako doagjaat od drugi partii, ocigledna e nivnata intelegencija, koja na zalost na urbanata mafija i smeta.Tazno
gradonacalnik
напишано од vmro-vec, јули 05, 2012
Vo VMRO-DPMNE vo Ohrid ima barem 50 luge koi mozat da go vodat gradov podobro od A.Petreski samo ne i ..... bidejki tie dvajca od pregolema zelba za samoafirmacija gi trgnaa site drugi od javnosta a so toa i opstinskiot komitet se svede na niv dvajca. Za zal so niv sigurno gubime(OVA E GLASOT NA CLENSTVOTO)
...
напишано од Vsil, јули 04, 2012
Panovski,Blazeski,Tanasoski,Donev, odlicna kombinacija od site partii vo Ohrid, a ne drugive potrosheni i poluobrazovani.Vaka se razmisluva kako nezavisen. Zamislite vakvi lugje da se mnozinstvo vo sovetot. I ako ne e vaka ne izleguvam na glasanje. Sakam urbana ponuda.
Gradonacalnik
напишано од petko1, јули 02, 2012
Gruevski e najdobroto resenie,a ministrite za sovetnici
poznavac
напишано од toni, јули 02, 2012
Sramota e da plukate po luge sto ne gi znaete. Jas go poiznavam Dejan,nema po fer i po cesen covek.Zatoa mu velam da ne se zanimava so ovie poltikanti. Znam deka ne saka da odi za gradonacalnik i neznam zosto dzabe go zborvite
Do Panovski za gradonacalnik
напишано од !!!, јули 01, 2012
Ne znam koj go forsira Panovski tolku mnogu i gi velica negovite ,,zaslugi,, vo sovetot i vo OK na VMRO na DPMNE. Prvo doticniot g-din vo posleden moment bese staven na listata na sovetnici, a potoa i za koordinator na sovetnickata grupa. Na istite tie i na prethodnite dva izborni ciklusi kako clen na OIS zaedno so Atanasko Mihailov doziveaa porazi vo Ohrid , a nekoj uporno gi forsira i ic oko ne mu trepnuva.So ovie dvajca dali ke se kandidati za gradonacalnik ili za sovetnici VMRO DPMNE ke dozivee debakal zatoa sto clenstvoto ne zastanuva zad niv, a onie koi javno toa go istaknaa bea smeneti od partiskite funkcii kako nepodobni i nesposobni. Do koga so vakvi personalni resenija?
...
напишано од Arse, јули 01, 2012
Sega od kade izleze ova deka zs bil vlav ne sme go sakale, neznam ama od kade pak znaes ti so sum jas. .......... Ne se samo izjavi i konflikti aku bil prav eden miting asolen ke imase vo gradov za da go spasi od devastiranjeto koe mu se slucuva. Kako na samoto ezero taka i na krajbrezjeto vtoriot del kako politicar, /..... A negovata etnicka pripadnost do sega samo profit mu nosese bilo da e od SDSM ili od VMRO za razlika od nas koj sme etnicki makedonci so dobro akademsko obrazovanie i esnafi luge. Na lokalnite izbori toa ke se pokazi koga pobedata ke zavisi od nezavisnite kandidati.
do slicno
напишано од vmro, јули 01, 2012
Od takvi lazno skromni stvorovi im e preku glava na lugeto na clenstvoto mu e potrebno konkretno nesto i normalna komunikacija so tie koi se na nekakva pozicija, a toj i tie okolu nego za zal go nemaat toa .Clenstvoto znae ,a znaat i tie deka ja nemaat podrskata taka da se e jasno vremeto ke pokaze deka e taka .
e moj Aco ......
напишано од biljana, јули 01, 2012
e moj Aco ....., navisitna se zalese deka Opstina Ohrid bila vo dolgoj ko si ja zateknal. STO NAPRAVI TI NA OVA PRASANJE ??? kakvi kolektor kavi lagi , se e to proforma , Pestani uste ni e vo zagadenost a i Ezeroto.
Pak uste i pretis , to e vo nedostig na znaenje i idei sekogas ste pretele samo toa znaete , lazenje , shikaniranje i pretenje , a od ideja i progres GOLEMA NULA. ..........
Do Arse i slicni
напишано од slicno, јуни 30, 2012
Ko ke mi kazite koj vo poslednive nekolku godini bil poisturen branac na stavovi na VMRO DPMNE vo Ohrid od Panoski,koj tolku zestoko se sprotistavil na Aco vo Ohrid i koj pojke donesol za Ohrid i to bez da e minister,ni pratenik,ni gradonacalnik,ni na vlast vo Opstinava ke vi priznam.Ama VMRO nema da go kandidira samo od edna pricina,zato sto e V-lav.
za Gradonacalnik
напишано од ohrigjanec, јуни 30, 2012
Edinstven covek koj vo momentov moze da odgovori na funkcijata Gradonacalnik na Ohrid e Dejan Panovski.Vo najdobrite godini za pozicija, intelegenten, so poznavanje na stranski jazici, iskusen i pred se MORALEN I CESEN. PANOVSKI ZA GRADONACALNIK
uste cekame......
напишано од dejan vojvoda, јуни 30, 2012
VO KRAK NA ULICATA DEJAN VOJVODA DOLGA OKOLLU 100 METRI USTE CEKAME ASFALT,KANALIZACIJA,ULICNO OSLFETLUVANJE.GRADONACALNIKON PETRESKI MNOGU PATI VELESE DEKA KE GO SREDVIT OVOJ PROBLEM AMA NIKAKO DA POCVIT......NADESTA POSLEDNA UMIRAT...;(((
CEKAME 30 GODINI OPSTNINO KAJ STE??.. IMAME PLATENO SITE DAVACKI PREMA OPSTINATA ....;-((
pusta zelba
напишано од vmro, јуни 30, 2012
Zelbite se edno realnosta e drugo ne e ova zelboteka cel O.K e za cistka posle toa ke vidime.Ako ostane vaka VMRO -DPMNE ke go prezivee najgolemiot poraz do sega vo Ohrid posle toa sekako ke si odat .
На потег ќе бидат граѓаните!
напишано од !Граѓанин, јуни 30, 2012
Ваквите написи треба да ни помогнат, како граѓани на Охрид да ги ставиме сите факти , аргументи, бројки, објективни и субјективни причини и на локалните избори да се одлучиме за човек, односно екипа која ќе го врати сјајот на градот и оптимизмот кај граѓаните. Да одлучиме Охрид да стане вистински, современ регионален центар, а не летувалиште кое ќе живее два-три месеци.
...
напишано од Arse, јуни 30, 2012
Sto napravi Panovski za da bidi kandidat za gradonacalnik.Od 1999 godina e na raznorazni funkcii .. Gradonacalnik ke bidi onoj koj ke go izberat gragjanite ... Kandidatot mora da bidi avtoritativen i odlucen bez temna pozadina.
ПАНОВСКИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК !!!!!
напишано од ПАНОВСКИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК !!!!, јуни 30, 2012
ПАНОВСКИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК !!!!!!!

Напиши коментар
намали | зголеми

busy
reklama547x60_copy
.
whiteline
Поважни телефони
Полиција - 192 Брза помош - 194
Пожарна - 193 Евн - 263 666
Автобуска - 260 339 АМСМ - 196
Аеродром Скопје
(2) 3148 333
Аеродром Охрид
252 820
Водовод - 250 122 Комуналец - 263 325
Центар за справување со кризи - 195
Организација на потрошувачи - 252 833
Црвен крст - 273 706
whiteline
ohridon-logo-malo
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval