reklama70590

Атанаско го исчисти ОК на ВМРО-ДПМНЕ

atanasko_mihailov_-_juni_2009Конечно после подолг период,  на локалниот медиум Охрид1 со интервју се огласи претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Атанаско Михаилов. И редно беше..го немаше во јавноста пред,  па дури ниту за време на изборната кампања на Бакрачески.  А зошто Атанско го немаше во јавноста ? (наскоро повеќе) . За сега е важно дека според Атанаско - "Предност на ВМРО ДПМНЕ  било тоа што умее да привлекува способни луѓе и луѓе кои знаат што сакаат во животот и врз база на резултатите кои тие ги остваруваат, тоа биле  резултати и на партијата како целина, ќе изјави  Михаилов во интервјуто за охрид1".

Но не слушнавме кои се тие "способни луѓе и луѓе кои знаат што сакаат во животот" со кои Атнаско и партијата се толку горди? Сепак  со сигурност можеме да тврдиме кои Не Се. Пример:Oсновачот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Цветко Грозданов кој  застана зад партијата кога беше најпотребно и кој како екс пратеник во Охрид донесе инвестиција во вредност 500 000 евра   за  потоа да биде исфрлен од вмроовскиот бран. Не е ниту екс советничката Јованка Секулоска која 4 год аргументирано се бореше во охридскиот  Совет  за на нејзино место во новиот состав дојде некој анонимус по избор на Атанаско. Со сигурност не е ниту Пановски кој покрај ангажманот како Координатор на ВМРО-ДПМНЕ во претходниот совет,  ги организираше сите партиски активности и му ги пишуваше пресовите на Атанаско кои тој со голема несмасност ги читаше пред медиумите. Поради таквите заслуги, Атанско ќе биде против Пановски воопшто да биде во новиот Совет. Тоа што Пановски е дел од 4 милиони евра инвестиција за Дримскиот Басен не е од голема важност за Атнаско и партијата затоа што тој  и неговите поддржувачи имаат други ВРЕДНОСТИ и погледи на светот. До сега ниту еден бран ништо не им може ! По стандардите на Атанаско и неговиот ментор во  И.К. фалинка имаат и огромен  број на респектирани партиски активисти  и симпатизери кои ете според Атнаско "не се способни и незнаат што сакаат во животот"  а од тие причини  не се добредојдени  во ОК дури и кога понекогаш ќе биде отклучена врата.  Но кои се успесите со кои се гордее Атанаско ? Дали можеби тоа е победата на локалните избори ?

Впрочем, Атанаско,ОК на ВМРО-ДПМНЕ  како и одредени високи партиски функционери во ИК. најмалку се заслужни за победата на локалните избори од причина што граѓаните, симпатизерите и  партиското членство гласаа за авторитетот на Бакрачески (како граѓанска опција а не партиска) и гласаа против деструкцијата на Петрески и неговата администрација  а не за авторитетот и пресовите на Атанско и наводните успеси на локалното ВМРО-ДПМНЕ. (секоја чест на поединци).

Партиската активност и успех се оценува на парламентарни а не локални избори. Да подсетиме дека не така одамна на минатите парламентарни избори, ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид под раководство на Атанаско  и неговиот ментор од И.К.  беше  еден од ретките комитети во Македонија кој беше поразен од СДСМ и од неопределените граѓани на Охрид. Тоа беше голем удар за партијата во целост. И наместо одговорност, Атанаско продолжи тек тук  да си чита пресови и со поддршка од одредени партиски функционери за срамниот пораз   б виновници да бара кај сите други само не кај него.

Како контра аргумент на   погубното владение на Атнаско  или "привлекувањето на способни луѓе во ОК на ВМРО-ДПМНЕ" како што ке се пофали , е фактот што во ОК повеќе се помалку ги  има  тие кои вредат  како партиски фактори и Се помалку симпатизери. Најнов случај е со Пановски кој според стандардите на Атанско "не е способен, не знае  што сакат во животот и партијата не ќе може да се гордее со неговиот успех" па затоа исто  како и останатите неподобни кадри и симпатизери , Пановски стои на страна од партиските обврски во ОК кои се по директива на Атанаско.

И покрај сето горе наведено, Атанаско бара награда со повисока функција за наводните негови заслуги како претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид.  Не му пречи ниту незадоволството од поголема група на доктори кои се противат и се спремни јавно да излезат против  желбите од Атнасако да им биде директор во некоја од поголемите локални здравствени институции.

За крај, се додека Атанско има поддржувач (во И.К.) , ќе си тера своја политика а најмалку препознатлива за ВМРО ДПМНЕ . Или во поширока смисла:

"Стојам на ставот дека е потребен уште порадикален пресврт и во организациската и во кадровската политика за управувањето со градот. Императив е јасно да се почувствуваат начинот, посветеноста и принципите на управување својствени и препознатливи за ВМРО ДПМНЕ. Посистематски и пожестоко до промените за кои се боревме. Рано е , има шанса " -ќе напише Пановски на својот  facebook профил.

ОхридОН
atanasko_mihailov_-_juni_2009
Коментари (23)Add Comment
ednostavna formula kako da kupite stan vo Saranda
напишано од vojvoda, август 12, 2013
1 kvadrat(stanben prostor vo Saranda)=400 evra
1 stan(garsonjera) od 40 kvadrati=16.000 evra.
1 vrabotuvanje(na neopredeleno)=4.000(na raka ili kesh)
4 vrabotuvanja(na neopredeleno)*4.000(na raka ili kesh)=1 stan
Napomena:se raboti za stan so pogled na more.
Ako sakate uste eden stan za vasiot sin koj mozebi se vika ...
mozete slobodno da ja povtorite postapkata po odnapred spomenatata formula.Uspehot e zagarantiran 100%.smilies/shocked.gif
агресивниот шериф
напишано од екологист, јули 18, 2013
до кога ќе се глуви и слепи од И.К.,го држат уште овој ..... човек кој во себе нема ништо што го поседуваме ние од ВМРО ДПМНЕ, ги избрка сите чесни и лојални членови, и толку .... продолжува со нервозно , нечовечко однесување , навредувајќи ги сите оние кои бараат решение на некој проблем. Само има трпение за оние ЛИЖАЧИТЕ , РЕКЕТАРИТЕ.Кога стана претседател .......................................Сите што се спротивставија на неговото силеџиство и ништење на партијата ги отстрани. Постави претседатели на месни,луѓе без капацитет кои гледајки краткорочно само да им се реши некој личен интерес му ќутат, и по наредба потврдуваат негови предложени решенија, како што беше избор на претседавач на совет, г-ѓата , која не е е појавене меѓу членството. Нека не се праат наудрени , имаме членство способно и чесно само не им одговарат ПАЗАРЏИИ. Нека ми простат докторите ама БОЛНИ СЕ ЗА ПАРТИСКИ ФУНКЦИИ, а за пари зинати, цел град им е малку.Не шо не го лекуваат народот туку ќе го разболат психички со нивната лакомија , арогантност и бездушност.
POLTRON
напишано од goran, јули 18, 2013
TOJ BAR BAREM ZNAE DEKA AKO ATANASKO I DRUGARITE BEA TOLKU JAKI NEMASE GRUJO DA GO ISPRATI VO OHRID ZA SEF NA IZBORNIOT STAB LICNO PROTUGJER A ATANASKO I DRUGARCINJATA BEA SAMO POTRCKOVCI.VEROJATNO I BAR BIL EDEN OD NIV PA SEGA SE KITI SO TUGJI PERJA.A STO SE ODNESUVA DO SPOSOBNITE DA NE BESE SDSM NEMA DA MOZESE BAKRAC DA STAVI DIREKTORI I RAKOVODITELI A BOGAMI I SOVETNICI.VO KONTEKST NA OVA DALI PRETSEDATELKATA NA SOVETOT STANA CLEN NA VMRO ILI SEUSTE E VMROVKA SAMO VO DUSATA???
Повик до Премиерот
напишано од вмровец, јули 18, 2013
Значи ако #Bar сака да плива по текот на водата кој води во бездна, нека плива. Има некои кои сакаат да пливат обратно, и тоа не е „тешка глупост и простотилак“ туку нивно право да се произнесат по однос на РЕАЛНОСТА, а таа е дека ОК како никогаш до сега има лош претседател, политички неписмен, со катастрофален рејтинг и „шерифски“ однос кон членството. И дека цело време ја уназадувал партијата што ја донесол до степен на *движење. И дека направил цела конфузија во функционирањето на ОК и МК-и, што никој не знае ни што е , ни што треба да работи! Дали коментариве на членството се „плукање“, Премиерот лесно може да провери! Како што и самиот кажа ВМРО има начини и методи; и на мерење на сработеното, и на мерење рејтинзи, и на мерење на револтот кај членството...
...
напишано од siviot dom, јули 18, 2013
gdin Bar,nikoj ne zboruva protiv rakovodstvoto.Ima tamu luge sto si ja zavrsija odlicno rabotata se borea javno a ne se skrija kako tanasko.Temata e odnesuvanjeto na pretsedatelot koj se pravi sherif i gleda samo za svoj dzep i interes i pljukat po site sto rabotea. Kolku rabotevme nie vmrovcite pokaza rezultatot a kolku i sto raboti tanasko pokazuva negoviot imot.tolku, fala prijatno
konecno se pojavi eden
напишано од zoran, јули 18, 2013
Posle 20 komentari protiv se pojavi eden koj e od tajfata i koje zasegnat.Po moite presmetki gradonacalnikot gubi po 1000 glasa mesecno znaci vo ovie prvi 100 dena ima izgubeno nad 3000 ako prodolzi vaka za 6 meseci ojde prednosta i toa so sigurnost toj i tie okolu nego izgleda ne znaat sto znaci partija.pozdrav
Premnogu dusegriznici po izborite
напишано од Bar, јули 17, 2013
Da bea aktivni plukacite po rakovodstvoto na VMRO-DPMNE barem 10% vo izbornata kampanja od ona sto sega se aktivni so komentari po portalite, ke imavme najmalku uste 3 sovetnici vo Sovetot. Ne mozam da razberam od kade ja crpat logikata - da se osvoi 21000 na geadonacalnicka lista i 16000 na sovetnicka lista i da se kritikuva rakovodstvoto za loso vodenje na partijata e TESKA GLUPOST i NEVIDENA PROSTOTIJA. Koga vakvite koi denes kritikuvaat po portalite ja vodea partijata dozivuvavme teski porazi i omalovazuvanja. Sega istite tie koi ne samo sto ne rabotea za vreme na kampanjata tuku bea spiuni i rabotea protiv partijata, svatija deka se povtorno luzeri, se drznaa da zboruvaat za loso vodstvo na partijata. Abe tesko nas ako i ponataka partijata ostanese na Vas...VMRO-DPMNE e sila, mok, znaenje i liderstvo...... Tesko deka nekogas ke se vklopite vo ovie vodi- ednostavno plivate obratno od tekot na vodata. Ve zalam....
aha
напишано од тоcno, јули 17, 2013
tocno e deka go iscisti vmro-od vmrovcite pravi,koi sega za zal se kaat so go glasaja ..........aram
GRADONACALNIK
напишано од goran, јули 17, 2013
SAMO DA GI POTSETAM TIE STO GO PRECENUVAAT GRADONACALIKOVOTO RENOME DA ZNAAT DEKA SVE STO PRAVI ATANASKO PRAVI ZAEDNO SO BAKRAC.PA TOJ I GO PROMOVIRA ZA STO BAKRAC I JAVNO MU SE ZABLAGODARI VECERTA POSLE PO-BEDATA!?
naslednik
напишано од goran, јули 17, 2013
ATANASKO I TIE STO GO STITAT NAJPOVEKE SE PLASAT OD TOA DA NEGOVIOT NASLEDNIK NE POCNE DA KOPA PO TOA KAKO ATANASKO DOJDE DO ....... ZOSTO GRUJO TAKVI RABOTI NE PROSTUVA.VPROCEM SEGA SE USTE I POUPLASENI OTKOGA PADNA I PASKO.ZATOA OD PETNI ZILI SE ZAPNATI DA STAVAT NEKOJ NIVNI POSLUSNIK OD TIPOT NA ..... KOJ PREKUNOK STANA PUSAC I POKRAJ TOA STO PUSENJETO E ZABRANETO VO ZATVORENI PROSTORII I E STETNO ZA ZDRAVJETO
...
напишано од kliment, јули 17, 2013
Celata prica e sto Tanasko nemozel da se sozemit sto ne go stavija nitu za sovetnik i sega se osvetvit na site,trcat kako muva bez gla i pljukat po site,a najmnogu po Panoski koj javno imal stav deka ako e Tanasko nositel na listata ke se izgubet 3-4 iljadi glasovi.Se e samo osvetoljubivost na najnesposobniot i najstetniot pretsedatel sto VMRO go imal vo Ohrid zaedno so mentorot od IK.A partijata si pati.
...
напишано од vmro - dpmne, јули 16, 2013
e ako de , idet pretsedatelski , parlamentarni , do koga ke go maftate chlenstvovo so vrabotuvanje???
Ke ne molite pak za kampanja , ama neka vi trchet tie sho ne se stapnati vo partijava , a gi vrabotivte prvi , a Nie trkachive ke si sedime doma i ke gledame seiri
Se tece se se menuva
напишано од VMRO DPMNE, јули 16, 2013
Kako sto vo naslovot na ovoj tekst velite deka Atanasko go iscistil OK na Vmro - DPMNE taka toj ke bide zbrisan i veke nema da mu se vidi traga vo OK. So vecerinkite koi gi pravi so pretsedatelite na MK po picerii za dodvoruvanje zaedno so potpretsedatelot misli deka ke gi ostvari zacrtanite celi na oficerskiot potsetnik koj izgleda go pravi kako vo vremeto na JNA.
No se izgleda mu padna vo voda so odlozuvanjeto na izbor na novi pretsedateli na MK zosto prvo treba da se stavi nov pretsedatel na OK pa potoa se drugo kako sto sleduva.
Se tece,se se menuva pa i Atanasko ke bide smenet sto pobrgu toa podobro kako za VMRO DPMNE taka i za Ohrid kako grad koj ne stana vmroovski so negovoto doaganje na celo na OK.
...
напишано од clen, јули 16, 2013
Ohridon iznesuva edna nevistina vo tekstov,a toa e deka Cvetko Grozdanov bil osnovac na opstinskiot komitet na VMRO_DPMNE.Grozdanov potpisa pristapnica vo 1999 godina vednas po pobedata na VMRO-DPMNE.A za Atanasko deka ne e VMRO toa go znaat site,kako i golem broj novodojdenci tamu.
laga
напишано од aleksandar, јули 16, 2013
laga e deka pobedil sestiot esalon od sdsm. Pobedi Gruevski i Protuger. No dragi moi nikoj ne glasase za gradonacalnikot. Obrazlozenieto na glasacite bese : ajde uste ovoj pat zosto toj e "partiski" predlog.i sega se kaat. Zosto?Jas ne pametam na nekoj funkcioner vednas po izborot tolku da mu padne rejtingor a graganite se rezignirani vo sekoj pogled.
dosta e
напишано од zoran, јули 16, 2013
ne mozam da komentiram posto mie maka da zboruvam za ovoj..... koj ja unistii partijata vo Ohrid zaedno so negoviot mentor
не е само да знаеш треба и да се сака
напишано од Лапни голтни, јули 16, 2013
Сточна храна се муабетиве и од соговорникот и од коментаторите - од проста причина - СДСМ ВЛАДЕЕ ПОВТОРНО НА ЛОКАЛНО НИВО - а ако не сум во право, еве ги:
З.Р.,Т.И.,З.Ш.,Е.С.,Г.С.,А.К.,И.Б.,И.Н.,Б.А.,Т.Т. ииииииииии сите АПашеви соработници. Шо беше муабетов - ВМРО ДПМНЕ или smilies/smiley.gif
OHRIDSKIOT VINETU
напишано од cacko, јули 16, 2013
SE NADEVAM DEKA MIJALKOV CE SE POZANIMAVA SO ....CE IMA DOSTA RABOTA.
...
напишано од smizla, јули 16, 2013
Iskusen e zastavnikov od JNA,segade mojt da "plivat".So site ke bidit samo na fotelja da e.
Е, мој Атанаско
напишано од Реалност, јули 16, 2013
Пред нецели четири години ни го наметнаа од ИК без да не консултираат нас членството. Освен раздор помеѓу членството не направи ништи друго. Претседателската функција ја сфати како отскочна даска за реализација на своите ... амбиции.Но мој Атанаско ппровиден си и Горе те прочитаа. Своите неспособности неможеш повеќе да ги криеш со ароганција и галамење. Сега се дрзна заслугите на целото членство за победата на локалните избори да се припишеш за себе ..... СРАМОТА. На овие избори победивме само заради големиот углед на нашиот градоначалник, несебичниот ангажман на поширокото челенство, се разбира и на раководството од централата и слабиот рејтинг на противкандидатот. Сега се фалиш со новите кадри во локалната самоуправа. Тешко градоначалникота и новата локална власт ако кадри кои треба да ја водат општината се: .... .. Проаква ...Икономов (во животот нема реализирано ништо важно ако не се рачуна долгогодишното студирање на Архитектонскиот факултет, ...Цветкоски (човек со две лица)и камелеоните економисти во локалната. Зар со тие кадри мој Атанаско се фалиш. Дај да застанеме зад нашиот градоначалник да му ги понудиме најдобрите ( не лобистите - подлизурковци)за може да се санира тешката состојба во која се нажѓа општината; за да може да ги реализираме зацртаните проекти врз основа на кои неопределените ни ја дадоа довербата. Со наметнатите кадри градоначалникот не може да ги постигне еектите кои ни се потребни. Неговиот успех ќе биде успех на ОК на ВМРО ДПМНЕ а неуспехот ќе биде тотално разочарување на симпатизерите па и на членството. Па затоа мој Атанаско те молам повлечи се и САМО ТАКА ЌЕ МУ ПОМОЖЕШ НА ВМРО ДПМНЕ.
Atanasko i IK
напишано од vmro, јули 16, 2013
Vakvite luge, so gi gledaat samo tesno-licnite interesi, a na steta i na grbot na celo clenstvo vo Ohrid, ja unazaduvaat Partijata i i go unistuvaat imigot i rejtingot. Vo intervjuto Atanasko veli deka sme spremni za izbori uste utre??? Kako sme spremni koga ne funcionira OK? Ne funkcioniraat ni Mesnite Komiteti... Clenstvoto e revoltirano kako nikogas do sega! Pa neli dobivme lokalni izbori, treba da e barem malku posrekno!? Ili se cuvstvuva izigrano... E pa tuka problem mora da ima! Ima!...I dobro e so e veke lociran.
...
напишано од вмро , јули 16, 2013
и тој ке се ичиси и тоа за брзо
...
напишано од mile, јули 16, 2013
drugite neznaat ama zatoa Atanasko znae sto saka vo zivotot, dzip,obnovena kukja,stan vo Skopje,stan ......pari. super lika i prilika na VMRO DPMNE,bravo za IK sto go poddrzuvaat

Напиши коментар
намали | зголеми

busy
reklama547x60_copy
.
whiteline
Поважни телефони
Полиција - 192 Брза помош - 194
Пожарна - 193 Евн - 263 666
Автобуска - 260 339 АМСМ - 196
Аеродром Скопје
(2) 3148 333
Аеродром Охрид
252 820
Водовод - 250 122 Комуналец - 263 325
Центар за справување со кризи - 195
Организација на потрошувачи - 252 833
Црвен крст - 273 706
whiteline
ohridon-logo-malo
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval